ورود اعضاء ورود اعضاء نقشه سایت نقشه سایت
۱۳۹۵ شنبه ۷ اسفند
اداره آموزش و پرورش ناحیه یک مشهد اداره فرهنگی هنری اداره فرهنگی هنری
صفحه اصلی
English
سخن روز
1395/09/02 کد خبر: 23398 پرسش مهر رياست جمهوري نماد پرسشگري و ارتباط بين دولت و ملت است
در گفت و گو با پانا عنوان شد:
پرسش مهر رياست جمهوري نماد پرسشگري و ارتباط بين دولت و ملت است
معاون پرورشي و فرهنگي آموزش و پرورش خراسان رضوي گفت: پرسش مهر رياست جمهوري، نماد پرسشگري و ارتباط بين دولت و ملت است به همين دليل همه ساله برحجم افرادي كه در اين پرسش و فراخوان شركت مي كنند افزوده مي شود

براتعلي منصوريان در مصاحبه اختصاصي با خبرنگار پانا اظهار كرد: از 17 سال قبل پرسشي توسط بالاترين مقام اجرايي كشور در آغاز مهر ماه  كه شروع فصل دانش آموزي و علم آموزي  است، مطرح شده است و تا به امروز نيز تحت عنوان پرسش مهر رئيس جمهور  از دانش آموزان، خانواده ها و فرهنگيان ادامه داشته و پيش رفته است.

وي ادامه داد: اين پرسش چند جنبه دارد، اول اينكه اين پرسش توسط كسي كه مسئوليت اجرايي اداره كشور را برعهده دارد مطرح مي شود، دوم ، اين سوال در زمينه يكي از نيازمند يها، مشكلات و مسائل مهم جامعه است، همچنين اين سوال مخاطبين گستره اي دارد، همه دانش آموزان، اولياء آنها و همه آنهايي كه در آموزش و پرورش در ارتباط  هستند و به نوعي همه احاد جامعه را درگير مي كند.

منصوريان گفت: اين سوال مي تواند يك ارتباط دو طرفه بين دولت و ملت ايجاد كند، يك همبستگي ملي را ايجاد كند و به يك فراخوان ملي از سوي رئيس جمهور تبديل شود.

وي بيان كرد:  مهر و آغاز سال تحصيلي با پرسش و پرسش گري و مطالبه علمي آغاز مي شود ،رئيس جمهور، به عنوان يك معلم سوال مي كند، كه همه ملت دنبال پاسخ دادن به آن از منظر هاي مختلف باشند، اين سوال نماد پرسشگري و ارتباط بين دولت و ملت است به همين دليل همه ساله برحجم افرادي كه در اين پرسش و فراخوان شركت مي كنند افزوده مي شود.

پرسش مهر امسال يك نياز داخلي و فرا مرزي است

وي اظهار كرد: امسال هم  سوال رئيس جمهور اساسي و نياز درون جامعه ما  است و هم با توجه به  حوادثي كه در اطراف كشور اتفاق مي افتد نياز  فرا منطقه اي است  و ذهن جامعه بشري را درگير مي كند، سوال امسال در مورد ريشه هاي خشونت راه هاي مقابله با آ ن  و يك جامعه عاري از خشونت است.

معاون پرورشي و فرهنگي آموزش و پرورش خراسان رضوي تصريح كرد:   بررسي هاي روانشناسي مشاوره اي ما نشان مي دهد كه در بين دانش آموزان ما هم مسئله خشونت، خشم، درگيري در سال هاي گذشته يك مقداري افزايش يافته است و اين خودش زنگ خطر است.

جامعه اسلامي  همراه با آرامش و مهرباني است

وي خاطر نشان كرد: جامعه اسلامي كه  يك جامعه برادرانه و مومنانه است نبايد در گير خشونت و خشم و غضب باشد، كظم غيظ و جلوگيري از خشم از آموزه هاي اساسي اسلام است و معارف ديني ما سراسر از لطف و مهرباني و بخشندگي خداوند متعال حكايت دارد. سيره پيامبر اكرم ائمه اطهار سراسر لطف و ارتباطات عاطفي و مهربانانه و سازگارانه با مردم است، اساسا جامعه اسلامي  همراه با آرامش و سلم و ملاطفت و مهرباني است و نسل آينده بايد اينها را بداند.

وي در ارتباط با اثرات اين سوال اظهار كرد: ما اگر بتوانيم درست عمل كنيم بخش زيادي از مردم درگير مي شوند دانش آموزان مخاطب  مستقيم سوال رئيس جمهورند و مي توانند در قالب هاي مختلف هنري و جلوه هاي مختلف هنر مندانه مانند مقاله، پژوهش، شعر ادبيات، داستان، نقاشي كاريكاتور عكس و ... به اين سوال پاسخ دهند،  اگردانش اموزان درگير اين سوال شوند آثار ياد گيري اين مسئله بر رفتار آنها اثر دارد كه رفتاري  بخردانه، عاري از خشونت و منطقي در برابر دوستان و البته مواجهه عقلاني و قاطع با دشمنان است  و اين را مي تواند به دانش آموزان منتقل كند.

پرسش مهر از طريق دانش آموزان به دل خانواده ها مي رود

وي اظهار كرد: علاوه بر دانش آموزان فرهنگيان كه متولي  فرهنگ و تربيت هستند مخاطب رئيس جمهورند و آنها با كند و كاو و ورود به اين عرصه و پاسخ به سوال رئيس جمهور  در جامعه آثار فرهنگي ماندگار خلق مي كنند، دانشجو معلمان نيز مي توانند با ورود به اين عرصه مشاركت كنند.

منصوريان  با بيان اينكه بخش مهم جامعه كه درگير پرسش مهر مي شوند خانواده ها هستند، اظهار كرد:  اين سوال توسط دانش آموز به دل خانواده مي رود،  و آموزش هاي غير مستقيم  به خانواده انتقال مي يابد، خانواده ها وقتي ببينند رئيس جمهور راه هاي غلبه و كنترل خشونت در جامعه را خواسته است و خانواده  اولين خواستگاه اجتماع و نهاد اجتماعي است، بنابراين بايد براي داشتن جامعه اي عاري از خشونت بايد خانواده عاري از خشونت داشت.

برگزاري كرسي هاي آزاد انديشي جهت بررسي پرسش مهر

منصوريان اظهار كرد:  براي اجرايي شدن اين سوال  فعاليت هايي را تعريف كرديم كه شايد مهمترين آنها  برگزاري جلسات هم انديشي و كرسي هاي آزاد انديشي باشد كه معلمين عزيز و مربيان با حضور دانش آموزان به اين بحث مي پردازند كه خروجي پآن اموزش و توليد محتوا براي پاسخ به سوال رئيس جمهور است.

وي افزود: جشنواره پرسش مهر براي همكاران، دانش آموزان و خانواده ها طراحي شده است كه در رشته هاي مختلف فرهنگي و هنري شركت مي كنند و آثار خودشان را تقديم دبيرخانه جشنواره  مي كنند، منتخبين اين جشنواره در فراخوان هاي منطقه اي استاني  كشوري و ملي  ان شا الله تقدير خواهند شد.

وي گفت: خروجي اين گفت و گو ها مي تواند دو بعد داشته باشد، توليد آثار فاخر فرهنگي هنري و پژوهشي حاصل قلم هاي انديشمندان ما در سطوح مختلف كه براي هميشه ماندگار و قابل استفاده است همچنين اين درگير شدن با مسئله مي تواند تغييرات رفتاري براي  دانش آموزان و خانواده ها ايجاد كند و اين براي ما و طراحان پرسش مهمتر است كه از رهگذر در گير شدن با اين پرسش يك رفتار مطلوب تر تجربه كنيم و آن را در جامعه اجرايي كنيم.

وي با بيان اينكه  زمان جمع آوري آثار تا آخر هفته جاري  تمديد شده است گفت: انشا الله با حضور و مشاركت فراگير بتوانيم هم به نوعي مشاركت و همدلي با رئيس جمهور داشته باشيم و هم به يكي از مسائل مهم جامعه و جوامع بشري بينديشيم از اين رهگذر رفتاري مناسب ومعتدل در زندگي به كار گيريم.

تعداد بازدید: 70
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامي حقوق اين پايگاه متعلق به اداره كل آموزش و پرورش خراسان رضوي مي باشد.
ورود اعضاء
بستن
Powered by DorsaPortal